FIRSATLAR
Gizle
YİNE SOKAKTA YENİ YILDA

2015' te 

Bu sokakta;

Aynı ağacın altında,
Kuşadası'nın gelenekselleşecek yolculuğuna eşlik edin... 

Yeni yıla daha zengin daha mutlu başlamanız için 

Birbirinden çeşitli eğlencelerimizin,
lezzetlerimizin hazırlığına başladık... 

Sizde; kapı önünde;
Bu sokakta buluşun sevdiklerinizle.... 

 

Bilgi: 0530 149 16 10

BİZİ TAKİP ET Göçtur
X
X

Tabakhaneler


1937 yılından sonra kentin gelişmesine ayak uydurarak tabakhaneler Akıncılar Caddesinden  (İnönü Bulvarı) Akyar Mevkiine, şimdiki Yat limanının karşısına taşındı. 1968 yılına kadar burada karatabaklıkla vaketa ve daha bir çok deri malzeme üretilmiştir.  Tabakhaneler 1970 lerden sonra uzun yıllar evsizlere barınak olmuş ve büyük ölçüde de tahrip olmuştur.

Eski tabakhane bölgesi, hala sahip olduğu mütevazi tasarım özellikleri, özgün dolu-boş dengesi ve insan ölçeğine yakınlığı ile Kuşadası için önemli bir potansiyeldir. Aynı işlevi devam ettirmesi mümkün olmayan bu yapıların varlıklarını sürdürebilmeleri için yeniden işlevlendirilmelerine yönelik belgeleme, analiz ve restorasyon çalışmaları yapılmıştır.

Aslına uygun olarak restore edilen binalar Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tescillenmiştir.

DoubleTree by Hilton Kuşadası markası altında yeni bir otel yapısı ile yeniden  işlevlendirilen eski tabakhane binaları birleşerek özel bir sentez meydana getirmişlerdir.

Gerek geçmişe saygılı özgün restorasyonu  ve gerekse elit hizmet sunumu yanında ticari fonksiyonları ile yerli ve yabancı konuklar tarafından kent merkezinde ziyaret edilecek çok özel bir nokta olarak tasarlanmıştır.

Eski tabakhane yapıları yığma taş sistemdedir. Çatı makasları, pencere-kapı doğramaları ahşaptır. 2 katlı olan yapılarda ara katlarda çelik putrel üzerine ahşap döşeme uygulanmıştır. Tümü alaturka kiremitli yapıların arasındaki alanlarda sokak ve avlu düzenlemeleri yapılmıştır

  • 721_tabk.jpg